Svet-Stranek.cz
Chan Shaolin Si - sebeobrana Krnov

Styl opice:Chan Shaolin Si & Dju-Su Kung-fu sebeobrana KRNOV

Styl opice

Historie - technika cvičení
STYL OPICE - XI YUN-TAI a LI GAO-ZHONG



Styl opice


Jedná se o první knihu o stylu opice (houquan) publikovanou jak v Číně, tak i v zahraničí. Kniha představuje úplný a živý popis tohoto starodávného čínského umění sebeobrany, počínajíc jeho charakteristikami, historii, technickými požadavky, formou a základní esenci, až po správný způsob výuky, praktikování a ovládnutí tohoto umění. Středem pozornosti je forma vyvinutá Xiao Yingpengem, čínským opičím králem. Každý pohyb této formy je detailně popsán a doplněn obrázky.
Kromě toho, že se jedná o užitečnou příručku pro začátečníky, je to také nepostradatelná příručka pro profesionály v oblasti wushu - čínských bojových umění.


Styl opice, umění známe nejen v Číně


Světově známe čínské umění posílení zdraví a sebeobrany, populárně nazývané gongfu (nebo hung fu), je ohromným nevyčerpatelným dědictvím našeho národa. Styl opice je součásti tohoto neocenitelného dědictví a je drahokamem ve světě bojových umění.
Inteligentní, mazaná, odvážná a rozpustilá opice je roztomilým zvířetem. velice živý obraz tohoto savce byl vytvořen v postavě Opičího krále - Sun Wukonga v klasické čínské novele ,,Putování na západ". Epizoda z této novely nazvaná ,,Opice působí chaos v nebi", se stala lidovou legendou, která se dodnes těší velké oblibě, jak u mladých, tak i u starých lidí. Na jevišti Pekingské opery se hraje mnoho her se znázorněním opice a vždy sklízejí potlesk.
Styl opice je čínský bojový systém, který spojuje techniky útoku a obrany, jako jsou kopy, údery, hody, držení, výskoky a kotouly s rychlými reakcemi, hbitosti, vynalézavosti a aktivitou, jako charakteristikami opice. Provádění tohoto stylu připomíná příchod mýtické Zlaté opice na svět a znovuzrození Opičího krále. Není to jen půvabná podívaná, ale také čínský styl gongfu, který podporuje fyzickou zdatnost, posiluje vůli a pěstuje bojové schopnosti.
Z mnoha rozličných důvodů, hlavně pro regionální odlišnost, různé způsoby vyučování a rozdílné osobní charakteristiky, vzniklo v průběhu dlouhého vývoje mnoho různých druhů opičího stylu s odlišnými technickými charakteristikami. I přesto však základní požadavky a pohyby rukou, nohou a očí zůstávají stejné.
Byly shrnuty do 22 čínských důležitých znaků:
pevnost, lehkost, hbitost, vytrvalost, mazanost, nepolapitelnost, ostražitost, vitalita, sebeovládání, uchopování, trhání ( škubání např.ovoce), údery, odrážení (pohybem zápěstí), sevření, tlak dlaněmi, strkání, spletité kopy, neočekávané náhle kopy a pružné švihové kopy. Z těchto znaků je prvních deset požadavkem pro tělo jako celek, poněvadž každý z těchto znaků vyžaduje koordinaci mysli a těla, hbité a energické pohyby, pevnost střídající pružnost, neobyčejnou rychlost a pohyblivost. Následujících osm se týká horních končetin a poslední čtyři se týkají nohou a chodidel.
Pouze když jsou splněny tyto technické požadavky, může být styl opice skutečný a živoucí.
Charakteristiky opice jsou živě popsány v následujících řádcích:
Skáče a otáčí se jako vichřice.
Skrývá se a uhýbá jako by byla v hustém lese.
Je ostražitá a pohotová s uvolněným tělem.
V nebezpečí a útrapách je jako doma.
Trhá nebeské broskve, jako by to byla běžná bezvýznamná záležitost.
Vidí do všech stran a rychle se schovává sama před sebou.
Předvádí lehkost při úchopování, úderech, hákování a věšení se.
Božské schopnosti opičího stylu jsou udržovány ve velké úctě.


Styl opice, umění s dlouhou historií


Styl opice je odkazem starodávné čínské civilizace. Je to historie několika tisíciletí a je hluboce zakořeněna v lidu.
návštěvníků stránky
celkem150 343
tento týden92
dnes29